כשרבינו דיבר על התערוכה באושוויץ

דניאל-ליבסקינד-4-720x405-1

בימים אלו נחנכה בקרבת מקום למחנה ההשמדה אושוויץ תערוכה חדשה שכותרתה 'דרך עדשת האמונה', התערוכה שונה ומיוחדת מתערוכות שואה אחרות, בזה שהיא מספקת נקודת מבט שלא היתה עד כה, היא אינה מתמקדת באכזריותם של הצוררים הנאצים ימ"ש, היא מספרת את סיפורים של כמה ניצולים, שהצליחו לעבור את התופת ולהקים את חייהם מחדש. בתערוכה מספרים הניצולים כולם את הדרך בה הצליחו לשרוד: אמונה.

התערוכה החדשה עוררה הדים רבים, היות וכאמור זו מראה חידוש: אמונה גורמת לאדם לעבור בשלום קשיים, גדולים ככל שיהיו. דבר זה כבר גילה לנו רבינו הקדוש, שמי שיש לו אמונה חייו חיים, הוא יכול להתחזק בכל מצבי החיים על ידי האמונה.

הַיִּסּוּרִים קַלִּים מְאֹד וְנוֹחִים לְהִתְקַבֵּל בְּעֵת שֶׁיּוֹדֵעַ בְּדַעַת בָּרוּר שֶׁהַכּל בְּהַשְׁגָּחָה מֵהַשֵּׁם יִתְבָּרַך וּמִכָּל שֶׁכֵּן שְׁאָר מִינֵי צַעַר וְיִסּוּרִין שֶׁאֵין מַרְגִּישִׁין כְּלָל כְּשֶׁיֵּשׁ לוֹ דַּעַת

(ליקוטי מוהר"ן א' סימן ר"נ)

בכל הרעות והייסורין שיש לאדם, חס ושלום, אם יסתכל על התכלית, היינו כונת השם יתברך, לא יהיה לו ייסורין כלל

(ליקוטי מוהר"ן א' סימן ס"ה)

"מי שיש לו אמונה, חייו חיים והוא מבלה ימי חייו בטוב תמיד. כי כשהולך לו כראוי ויש לו טוב בודאי טוב לו. ואפילו כשאינו כך (דהיינו שאין מתנהג לו כסדר ויש לו יסורין חס ושלום) גם כן טוב. כי הוא בטוח שאף על פי כן השם יתברך ירחם עליו להבא וייטיב אחריתו, כי מאחר שהכל מאתו יתברך בודאי הכל לטובה. אבל מי שאין לו אמונה חס ושלום חייו אינם חיים כלל, כי תיכף כשעובר עליו איזה רעה שוב אין לו שום חיות, כי אין לו במה לנחם עצמו כלל"

שיחות הר"ן סימן לב
הדמיית התערוכה החדשה
התערוכה במבט מלמעלה
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
דילוג לתוכן